Pavel Vacek: Jsem trochu jiný Pirát

Pavel Vacek - Benešova třída

Když jsem se roce 2018 rozhodl za Piráty kandidovat v královéhradeckých komunálních volbách, vyvolalo to v řadách mých přátel a známých údiv a překvapení. Není se čemu divit. Najednou se u Pirátů, kteří jsou v obecném povědomí bráni jako strana mladých, objevila osoba seniorského věku. Trochu pěst na oko. Výjimečně mi bylo naznačováno, že příslušnost k partě „zdivočelých ajťáků“ je vzhledem k mé životní a akademické dráze nepatřičná, ale v drtivé většině bylo mé rozhodnutí vnímáno pozitivně.

Nepochybně „kazím“ Pirátům věkový průměr. Nicméně s mladými lidmi přicházím jako vysokoškolský učitel  dokonce častěji do styku než se svými vrstevníky. Nemám žádný problém přes vzdálenost několika generací s mladými komunikovat, debatovat, souhlasit i nesouhlasit. Ostatně občasné přibrždění někým zkušenějším nemůže být na škodu. 

Ve svém profesním životě, působil jsem jako středoškolský učitel, prorektor nebo děkan, jsem potkal stovky lidí s různou mírou pracovitosti.  Mám tedy s čím srovnávat a hradecká pirátská komunita – nahlíženo zevnitř – se mi jeví velmi zodpovědná a pracovitá. Důkazem je, že se nám za dva roky v hradeckém zastupitelstvu podařilo mnohé ve prospěch občanů ovlivnit i z opozičních lavic. 

A senátorská nominace? Ta přirozeně vyplynula z mého zapojení do komunální politiky. Rád bych využil svých zkušeností k prosazení pozitivních změn v českém stagnujícím školství, přispěl k důstojnému stárnutí často „přehlížených“ seniorů a také mnohé udělal pro obyvatele královéhradeckého senátorského obvodu. Hradecko bude skutečně slyšet.

Proč tedy Piráti? Jsou demokratičtí, transparentní, pracovití, týmoví a autentičtí.  A především za nimi nestojí finanční oligarchové, kteří si naši politickou scénu otevřeněji i skrytěji stále více podmaňují. Jsou prostě dobrá volba.